ASPORTY v času protikoronskih ukrepov

//English below//

Vsi trije partnerji, ki sodelujemo v projektu Asporty, smo se že v času prvega vala letošnjo pomlad uspešno spopadli z ukrepi, ki so krojili naš vsakdan. Prepoznali smo potrebe naših posebnih športnikov po gibanju in telesno aktivnost prilagajali situaciji, ki je vladala v tistem obdobju.

Vsak izmed partnerjev je zapisal nekaj misli glede ukrepov, ki so jih uvedli, vse skupaj pa je zbrano v brošuri, ki jo najdete TUKAJ. Vabljeni k prebiranju!

Projekt je financiran iz programa Erasmus+.

-----------------

ASPORTY IN TIMES OF LOCKDOWN

All of the three partners from Asporty project did not let the covid-19 lockdown get to us! We've all recognised the needs of our special sportsters and have found different ways of how to still stay active and remain healthy in a physical and psychological meaning of the word.

We invite you to have a look at our brochure in which each participating organisation explains their way of dealing with this uncommon and unexpected condition that came all of a sudden. The articles explain the first lockdown from this spring, but as we are all facing round II, the measures can also be applied now.

This project is funded under the Erasmus+ programme.