21. marec – Svetovni dan Downovega sindroma

IMG 8753

Bodimo povezani!

V nedeljo, 21. 3. 2021, bomo zabeležili že 16. Svetovni dan Downovega sindroma. Downov sindrom je motnja, ki nastane kot posledica napake pri delitvi celic. Povzroči jo dodaten, 21. kromosom, ki je trojno prisoten v vsaki telesni celici. Tako svetovni dan Downovega sindroma beležimo na datum 21. 3., saj predstavlja njihovo posebnost!

Letošnja tema Down Syndrome International se nanaša na preteklo leto, povezano s posledicami COVID-19. S temo ‘Connect’ oziroma ‘Bodimo povezani’ opozarjajo na mnoge izzive, s katerimi se soočajo ljudje po svetu zaradi epidemije. Izpostavljajo predvsem zapostavljenost in nazadovanje ljudi s posebnimi potrebami ter pozivajo k iskanju novih načinov za ohranitev povezovanja med ljudmi, ki bodo dostopni za vse. Na njihovi spletni strani se lahko prijavite na različne spletne dogodke!

Več o dnevu Downovega sindroma lahko preberete tudi na spletni strani Društva Downov sindrom Slovenija.

Mi pa vas vabimo, da v nedeljo v znak ozaveščenosti obujete dve različni nogavici! S to simbolično gesto bomo pokazali, da nam ni vseeno in da se zavedamo, kako pomembno je vsakodnevno enakovredno vključevanje ljudi s posebnimi potrebami v družbo. V času pandemije moramo biti še posebej pozorni, da jih ne zapostavimo.